2020 Results

2020 Natural Southern States Classic

Bodybuilding Open Short 

1       Brandon Blanchard

2       Andrew Cunhs

3       Mark Winkle

4       John Brungardt

 

Bodybuilding Open Tall

1       Dan Unright

2       Jesse Coyle

3       Joshua Saunchegrow

4       Dakota Coon

5       James Pleasant

 

Overall Bodybuilding Winner

Brandon Blanchard *IPE Pro Card Open

 

Bodybuilding 40+

1       James Pleasant *IPE Pro Card 40+

2       Patterson Taylor

3       John Brundguart

 

Bodybuilding 50+

1       Patterson Taylor

 

Bodybuilding Novice

1       Brandon Blanchard

2       Andrew Cunhs

3       Joshua Saunchegrow

4       Mark Winkle

5       Dakota Coon

 

Women’s Physique Open

1       Kayla Byers *IPE Pro Card Open

2       Catherine Hoha

3       Molly Gach

4       Andrea Kennedy

 

Women’s Physique 40+

1       Catherine Hoha

2       Andrea Kennedy

 

Women’s Physique Novice

1       Molly Gach

2       Catherine Hoha

 

Classic Open Short

1       Jesse Coyle

2       Arnulfo Peat 

3       Jayson Treadaway

4       Mathias Lwomeleza 

 

Classic Open Tall

1       Michael Selck

2       Luke Miller

3       Grant Cain

 

Overall Classic 

Michael Selck * IPE Pro Card Open 

 

Classic 40+

1       Arnulfo Peat

2       Jayson Treadaway

 

Classic Teen

1    Alex Goff

 

Classic Novice

1       Michael Selck

2       Jesse Coyle

3       Mathias Lwomeleza

4       Jayson Treadaway

5       Grant Cain

 

Men’s Physique Open Short

1       Vaibhav Borgaonkar

2       Nicholas Ibarra

3       Tommy Nguyen

 

Men’s Physique Open Tall

1       Ki'anie Brooks

2       DeShawn Goldsmith

3       Joshua Whitmore

4       Adam Westerman

5       Grant Cain 

 

Overall Men’s Physique 

Ki'anie Brooks *IPE Pro Card Open 

Men’s Physique 40+

1       Nicholas Ibarra *IPE Pro Card 40+ 

2       Adam Westerman 

3       Arnulfo Peat

 

Men’s Physique Novice Short

1       Vaibhav Borgaonkar

2       Tommy Nguyen

3       Kevin Vera-Sanchez

 

Men’s Physique Novice Tall

1       DeShawn Goldsmith

2       Adam Westerman 

3       Joshua Whitmore

4       Grant Cain

 

Overall Winner Men’s Physique Novice 

DeShawn Goldsmith

 

Figure Open Short

1       Sally Radka

2       Emily Garcia

3       Logan Oliver

4       Ashley Raymer

 

Figure Open Medium

1       Samantha Clapper

2       Tara Hagin

3       Brenna Vuong

4       Lorie Walden

 

Figure Open Tall

1       Ginger Turner

2       Jessica Loontjer

3       Heather Dahms

4       Jessica Anding

5       Meggie Mapes

6       Catherine Hoha

 

Overall Winner Figure Open

Ginger Turner *IPE Pro Card Open

 

Figure 40+

1       Tara Hagin *IPE Pro Card 40+

2       Sally Radka

3       Catherine Hoha

4       Brenna Vuong

5       Lorie Walden

 

Figure 35+

1       Samantha Clapper

2       Heather Dahms

3       Jessica Anding

4       Tara Hagin

5       Jessica Loontjer

 

Figure 50+

1       Sally Radka

2       Lorie Walden

 

Figure Novice Short

1       Emily Garcia

2       Brenna Vuong

3       Logan Oliver

4       Ashley Raymer

5       Lorie Walden

 

Figure Novice Tall

1       Ginger Turner

2       Samantha Clapper

3       Heather Dahms

4       Tara Hagin

5       Meggie Mapes

 

Overall Winner Figure Novice

Ginger Turner

 

Bikini Open Short

1       Chelsea Guinup

2       Mandy Jacobson

3       Amber Volmer  

4       Sara Shoemaker

 

Bikini Open Medium

1       Jessica Moreau

2       Emily Garcia

3       Cheyanne Egeland

4       Suzanne Palmer

5       Lisa Rockenback

 

Bikini Open Tall

1       Melissa Druien

2       Kaleena Schumacher

3       Daphne Butas

4       Sheila Stender

5       Ginger Turner

 

Overall Winner Bikini Open

Melissa Druien *IPE Pro Card Open 

 

Bikini 40+

1       Kaleena Schumacher *IPE Pro Card 40+

2       Cary Douglas

3       Daphne Butas

4       Sheila Stender

  

Bikini 50+

1       Lisa Rockenback *IPE Pro Card 50+

2       Cary Douglas

3       Sheila Stender

 

Bikini Novice Short

1       Chelsea Guinup

2       Suzanna Palmer

3       Mandy Jacobson

4       Amber Volmer

5       Sara Shoemaker

 

Bikini Novice Tall

1       Jessica Moreau

2       Cheyanne Egeland

3       Daphne Butas

4       Lisa Rockenback

5       Sheila Stender

 

Overall Winner Bikini Novice

Jessica Moreau

 

2020 Natural Iowa

Bodybuilding Open
1 Carter McMullen -IPE Pro Card recipient and best poser
2 Adam Hjelle
3 Ryan Kapfer
4 Hunter Walkingstick
5 Shawn Fitch
6 Tommy Cobra

 

Bodybuilding Novice
1 Adam Hjelle
2 Hunter Walkingstick

 

Bodybuilding 40+
1 Adam Hjelle -IPE Masters Pro Card recipient
2 Shawn Fitch
3 Tommy Cobra

 

Bodybuilding Teen
1 Carter McMullen
2 Ryan Kapfer
3 Hunter Walkingstick

 

Classic Open
1 Colton Arias -IPE Pro Card recipient and best poser
2 Ryan Gartner
3 Trevor Usher
4 Adam Hanson
5 Cole Henke
6 Vince Janssen

 

Classic Iowa
1 Adam Hanson

 

Classic Novice
1 Ryan Gartner
2 Ryan Kapfer
3 Cole Henke
4 Vince Janssen

 

Classic 40+
1 Shawn Fitch

 

Classic Teen
1 Wesley Damron
2 Cole Henke
3 Vince Janssen

 

Figure Open
1 Nicole Morgan -IPE Pro Card recipient, Best Poser and Karl Schneider Sportsmanship Award
2 Chris Marcks
3 Katie Oliveira
4 Molly Hinchliff
5 Sandy Segura

 

Figure Iowa
1 Sandy Segura

 

Figure Novice
1 Nicole Morgan
5 Chris Marcks
3 Molly Hinchliff
4 Sandy Segura

 

Figure 40+
1 Chris Marcks

 

Men’s Physique Open Short
1 Dustin Short
2 Nicholas Garofalo
3 Osvaldo Lamas
4 Mario Santamaria
5 Earl IV (Brady) Bunch

 

Men’s Physique Open Tall
1 Colton Arias
2 Ryan Gartner
3 Cesar Munoz
4 Drew Menning
5 Earl 111 Bunch

 

Overall Winner and IPE Pro card recipient and best poser
Colton Arias

 

Men’s Physique Iowa
1 Drew Menning
2 Mario Santamaria
3 Earl IV (Brady) Bunch
4 Earl 111 Bunch

 

Men’s Physique Novice
1 Jamieson Ross
2 Osvaldo Lamas
3 Nicholas Garofalo
4 Earl IV (Brady) Bunch
5 Earl III Bunch

 

Men’s Physique 40+
1 Earl III Bunch

 

Men’s Physique Collegiate
1 Drew Menning

 

Men’s Physique Teen
1 Colton Arias
2 Cole Henke
3 Earl IV (Brady) Bunch

 

Bikini Short
1 Emma Zahn
2 Easton Galindo
3 Al Gawboy
4 Madina Akhatova
5 Katie Oliveira
6 Leslie Anderson

 

Bikini Tall
1 Kristina Paulette -Best Poser
2 Jaime Boyes
3 Mandy Harrah
4 Kaycee Albertson

 

Overall Winner and IPE Pro Card recipient
Emma Zahn

 

Bikini Iowa
1 Madina Akhatova

 

Bikini Novice Short
1 Easton Galindo
2 Madina Akhatova
3 Katie Oliveira
4 Leslie Anderson

 

Bikini Novice Tall
1 Emma Zahn
2 Al Gawboy
3 Mandy Harrah
4 Kaycee Albertson

 

Bikini Novice Overall
Easton Galindo

 

Bikini 40+
1 Kristina Paulette -IPE Masters Pro card recipient
2 Mandy Harrah
3 Leslie Anderson

2020 Mr. and Ms. Natural Minnesota

Women's Phys. Pro Qual. 40+

1 Catherine Hoha

2 Karla Schmid

 

Women's Physique 50+

1 Karen Mitchell-Schleicher

 

Novice Womens Phys. Short

1 Mony De La Cruz

2 Kassidy Klaphake 

3 Karen Mitchell-Schleicher

 

Novice Womens Phys Tall 

1 Catherine Hoha

2  Karla Schmid

 

OVERALL NOVICE WINNER 

Catherine HoHa

 

Open Women's Physique

1 Catherine Hoha *IPE Open Pro Card

2 Karla Schmid

3 Mony De La Cruz

4  Kassidy Klaphake

 

Womens BB 40+

1 Karen Mitchell-Schleicher

Womens BB Mast 50+

1 Karen Mitchell-Schleicher

Womens BB Novice 

1 Kassidy Klaphake

2 Karen Mitchell-Schleicher

 

Womens BB Open 

1 Kassidy Klaphake

2 Karen Mitchell-Schleicher

 

Teen Men

1 Pablo Gonzalez

 

Mastersr 40+

1 Ron Bohan

2 Ken Wallisch

 

Grand Masters 50+

1 Ron Bohan

2 Doug Holmberg

3 Ken Wallisch

 

Masters 60+

1 Ron Bohan

2 Doug Holmberg

 

Novice Mens Bodybuilding

1 Erik Feehan

2 Matthew Syphokham

3 Pablo Gonzalez

 

Open Mens  Bodybuilding

1 Connor Kempston 

2 Dan Unright

3  Erik Feehan

4 Matthew Syphokham

 

Classic Physique 50+

1 Ron Bohan

 

Classic Physique Novice 

1 Ron Bohan

2 Erik Feehan

3 Patrick Lee

 

Classic Physique Open

1 Connor Kempston 

2 Ron Bohan

3 Erik Feehan

 

Teen Physique

1 Max Lakosky

2 Pablo Gonzalez

 

Mens Physique Masters 40+

1 Ron Bohan *IPE Masters 40+ Pro Card

2 Doug Holmberg

3 Keith Korsi

Mens Physique Masters 50+

1 Ron Bohan

2 Keith Korsi

Novice Mens Physique Short

1 Greg Jennings

2 Devin Amberg

3 Keith Korsi

4 Pablo Gonzalez

Novice Mens Physique Tall

1 Dane Korsi

2 Max Lakosky

3 Jason Shallenberger

4 Patrick Lee

OVERALL NOVICE WINNER 

Greg Jennings

Mens Physique Open

1 Greg Jennings *IPE PRO Card

2 Dane Korsi

3 Max Lakosky

4 Jason Shallenberger

5 Devin Amberg

 

Figure

 Masters 40+

1 Sally Radka

2 Brenda Miller

3 Karla Schmid

4 Brenna Vuong

5 Tara Qualey

6 Catherine Hoha

 

Masters 50+

1 Sally Radka

2 Dana Collin

 

Figure Novice Short  

1 Nicole DeMotts

2 Cassandra Gobel

3 Amanda Trost

 

Figure Novice Medium 

1 Brenda Miller

2  Brenna Vuong

3  Lynn Seagraves

4 Tara Qualey

 

Figure Novice Tall

1 Sheila Erickson

2 Heather Dahms

3 Karla Schmid

4 Catherine Hoha

5 Kimberly Nokk

 

OVERALL NOVICE WINNER 

Sheila Erickson

Figure Open Short

1 Sally Radka

2 Nicole DeMotts

3 Amy Fitschen

4 Amanda Trost

5 Nikki Osgood

Figure Open Medium 

1 Brenda Miller

2 Brenna Vuong

3 Jessica Anding

4 Cassandra Gobel

5 Catherine Hoha

6 Lynn Seagraves

Figure Open Tall

1 Sheila Erickson

2 Heather Dahms

3 Jessica Loontjer

4 Karla Schmid

5 Dana Collin

OVERALL OPEN WINNER 

Sheila Erickson *IPE Open Pro Card

Bikini Sub Masters 

1 Annie Bieth Jacobs

2 Stephanie Halvorsen 

3 Christine Griffin

Bikini  Masters 50+

1 Cary Douglas *IPE 50+ Pro Card

2 Michelle Rayner

3 Sue Mannino

Bikini Masters 40+ Short

1 Breanna Ludeman

2 KimVan Pelon

3 Katie Peterson

4 Michelle Rayner

5 Amy Lyons

Bikini Master 40+ Tall

1 Veronika Gagovic

2 Cary Douglas

3 Erin Reynolds

4 Trish Mitchell

OVERALL MASTERS 40+ WINNER

Veronika Gagovic *IPE Masters 40+ Pro Card

Bikini Novice Short  

1 KimVan Pelon

2 Al Gawboy

3 Stephanie Halvorsen 

4 Taylor Wallisch

5 Michelle Rayner

Bikini Novice  Medium  

1 Breanne Ceranske

2 Katie Peterson

3 Amanda Lingl

4 Whitney Owen

Bikini Novice Med Tall 

1 Nicole Borwege

2 Summer Dehmer

3 Trish Mitchell

Bikini Novice Tall 

1 Veronika Gagovic

2 Erin Reynolds

3 Christine Griffin

OVERALL NOVICE BIKINI WINNER

KimVan Pelon

Bikini Open Short 

1 KimVan Pelon

2 Emma Zahn

3 Annie Bieth Jacobs

4 Stephanie Halvorsen 

5 Taylor Wallisch

6 Michelle Rayner

Bikini Open Medium 

1 Breanna Ludeman

2 Al Gawboy

3 Katie Peterson

4 Breanne Ceranske

5. Amanda Lingl

Bikini Open Tall 

1 Jordan Speeks

2 Veronika Gagovic

3  Erin Reynolds

4 Nicole Borwege

5 Christine Griffin

OVERALL OPEN BIKINI WINNER

Jordon Speeks *IPE Open Pro Card 

2020 St. Louis Natural Classic

MENS OPEN BB:

Jeff Shuler-1

Asiah Bommer-2

Adam McBride-3 

DEVINN HEUERMANN-4

Cameron Haug-5

Dominic Johnson-6

 

WOMENS OPEN PHYSIQUE:

Sarah Mahnesmith-1

Nichole Downs-2

 

FIGURE OPEN:

Tanya Powell-1

Nichole Downs-2

Makenzie Gash-3

Sarah Mahnesmith-4

Molly Hinchliff-5

 

FIGURE NOVICE:

Nichole Downs-1

Sarah Mahnesmith-2

Makenzie Gash-3

Molly Hinchliff-4

FIGURE 40+ PQ

Tanya Powell-1

Sarah Mahnesmith-2

Janet Nunley-3

Laura Wulf-4

 

FIGURE 50+ PQ

Janet Nunley-1

Laura Wulf-2

 

MENS OPEN PHYSIQUE SHORT

Christian Zeik-1 Over All

Luke Wille-2

Ty Fowler-3

Michael Patsaros-4

 

MENS OPEN PHYSIQUE TALL:

Trenton Cook-1

Trenden Schneider-2

Corry Tibbs-3

Joshua Andre jones-4

Chris Hudson-5

Cameron Haug-6

Jesse Alan Pitts-7

  

MENS NOVICE PHYSIQUE:

Christian Zeik-1

Trenden Schneider-2

Ty Fowler-3

Luke Wille-4

Jesse Alan Pitts-5

Shannon Wells-6

MENS PHYSIQUE 40+ PQ:

Ty Fowler-1

Chris Hudson-2

Dave Yates-3

Shannon Wells-4

Michael Patsaros-5

 

CLASSIC OPEN:

Jeff Shuler-1

Asiah Bommer-2

Tiger Faulkner-3

DEVINN HEUERMANN-4

Brandon Montgomery-5

Adam McBride-6 

Dominic Johnson-7

 

CLASSIC NOVICE:

Asiah Bommer-1

 

CLASSIC 40+ PQ:

Brandon Montgomery-1

Dave Yates-2

Dominic Johnson-3

 

BIKINI OPEN SHORT:

Jaime Boyes-1

Tiffany Furr-2

Devon Posey-3

Anne Zdrojewski-4

Shelley Muelle-5

Becky Steinmeyer-6

Jennifer Watkins-7 

  

BIKINI OPEN TALL:

Jennifer Nutter-1 Over All Winner

Sydni Cole-2

Viktoreia Luadzerz-3

Kiara Perry-4

Leanne Hoppe-5

Sarita Moody-6

Sarah Tomer-7 

Alicia Hoyt-8

 

BIKINI NOVICE SHORT:

Devon Posey-1

Anne Zdrojewski-2

Tiffany Furr-3

Becky Steinmeyer-4

Shelley Mueller-5

Jennifer Watkins-6 

 

BIKINI NOVICE TALL:

Jennifer Nutter-1

Sydni Cole-2

Viktoreia Luadzerz-3

Leanne Hopper-4

Kiara Perry-5

Sarah Tomer-6

Sarita Moody-7

 

BIKINI 40+ PQ:

Tiffany Furr-1

Leanne Hopper-2

Becky Steinmeyer-3

Sarah Tomer -4

Shelley Mueller-5

2020 Native Naturals

MEN’S PHYSIQUE OPEN

1 Isaac Johnson

2 Travis Davis

3 Jack Murphy

4 Shauntoris Jones

 

MEN’S PHYSIQUE NOVICE
1 Travis Davis

2 Jack Murphy

3 Shauntoris Jones

 

MEN’S CLASSIC OPEN

1 Triston Trimble

  

MEN’S BODYBUILDING OPEN

1 Triston Trimble

2 Andrew Cunhs

3 Isaac Johnson

4 Dustin Elliott

5 David Schulte

 

MEN’S BODYBUILDING NOVICE

1 Andrew Cunhs

2 Dustin Elliott

 

MEN’S BODYBUILDING 40+

1 David Schulte

2 Clay Urbanek

 

TRANSFORMATION
1 Michelle Coady

 

FIGURE OPEN

1 Chelsea Guinup

2 Regan Davis

3 Michelle Coady

4 Michelle Rodriguez

 

FIGURE NOVICE

1 Chelsea Guinup

2 Regan Davis

3 Michelle Coady

4 Michelle Rodriguez

  

BIKINI OPEN

1 Alicia Markewicz

2 Ashley Potter

3 Kristina Paulette

4 Mandy Jacobson

5 Stephanie Doyle

6 Lexi Smalts

  

BIKINI NOVICE
1 Ashley Potter

2 Stephanie Doyle

3 Lexi Smalts

2020 Omaha Naturals

MENS OPEN BODYBUILDING 

1 ADAM HANSEN

2 GREG HOSCH 

3 HUNTER COVELSKI

 

WOMENS PHYSIQUE OPEN

1 REGAN DAVIS*

2 KENDRA RINGENBERG

3 ANGIE TICHY

 

MENS CLASSIC PHYSIQUE OPEN

1 BRYANT ISAACS*

2 GREG HOSCH

3 ADAM HANSEN

4 MICHAEL GOHL

5 JOHNATHAN BYRDIE

HUNTER COVELSKI

 

MENS CLASSIC PHYSIQUE NOVICE

1 BRYANT ISAACS

2 ROCKWELL MARTIN

 

FIGURE OPEN

1 MARCIA LAYMAN*

2 CHRISTINE WILSON

3 KENDRA ROLOFF

4 JENNIFER KOBZA

5 REGAN DAVIS

KENDRA RINGENBERG 

 

FIGURE 40+

1 KENDRA RINGENBERG

 

FIGURE NOVICE

1 CHRISTINE WILSON 

2 KENDRA ROLOFF

3 JENNIFER KOBZA

 

MENS PHYSIQUE OPEN SHORT

1 DUSTIN SHORT

2 Yingfei Deng

3 JONATHAN BRYDIE

4 CUONG NGUYEN

5 J. CHANCE SCHILLING

 

MENS PHYSIQUE OPEN TALL

1 ZACH MEYERS

2 NICK CHARLES

3 MICHAEL GOHL

4 LIANXING LIN

4 LAMAR HENDERSON

5 ELIJAH RICE

 

MENS PHYSIQUE CHAMPION

DUSTIN SHORT*

 

MENS PHYSIQUE NOVICE

1 LAMAR HENDERSON 

2 J. CHANCE SCHILLING

 

BIKINI OPEN TALL

1 ANDREA CRUMP

2 STEPHANIE MITTENBERG

3 KELSEY SHORTLEY

4 KYLEE BABCOCK

5 MICHAELA BORCHARDT

REBEKKA WILLIAMS

 

BIKINI OPEN TALL

1 TONNA JACOBS

2 MANDY HARRAH

3 LISA OSTENDORF

4 ATHENA SHERMAN

5 LESLIE NEIMAN

 ANGELA BELL

 

BIKINI OPEN CHAMPION

Andrea Crump*

 

BIKINI 40+

1 TONNA  JACOBSON *

2 MANDY HARRAH

3 LISA OSTENDORF

4 ANGELA BELL

5 NANCY  KIRKPATRICK 

 

BIKINI NOVICE

1 STEPHANIE MITTENBERG

2 KELSEY SHORTLEY

3 KYLEE BABCOCK

4 MANDY HARRAH

5 REBEKKA WILLIAMS

ATHENA SHERMAN

LESLIE NEIAN

NANCY KIRKPATRICK

 

*Pro Card Recipient

2020 Cowboy Classic

Men’s novice BB

1. Brandon Walker

2. Lane Leach

3. Donald Elliot

4. DeMetrea Cooper

5. Michael Becton

Men’s Open BB

1. Adam McBride**

2. Brandon Walker

3. Bradley DeWeese

4. Donald Elliot

5. DeMetrea Cooper

Men’s BB 40+

1. Clay Urbanek

2. Michael Becton

3. Frazier Monroe

Men’s BB Natural Oklahoma

1. Bradley Deweese

2. Brandon Walker

 

Classic Novice

1. Tony Williams

2. RobertMiller

 

Classic Open

1. Tony Williams**

2. Robert Miller

3. Adam McBride

4. Lianxing Lin

5. Charles Wilson

 

Classic Oklahoma

1. TonyWilliams

2. AdamMcBride

 

Figure novice

1. Angel Koch

2. Regan Davis

3. Michelle Rodriguez

Figure open

1. Angela Koch**

2. Whitney Linder

3. Chelsea Guinip

4. Regan Davis

5. Christine Wilson

 

Figure Natural Oklahoma

1. AngelaKoch

2. WhitneyLinder

3. MichelleRodriguez

 

Men’s physique novice

1. Warren House

2. Melvin Franklin

3. Lavon Cooper

4. Peter Kane

5. Jim Robbins

 

Men’s physique open short

1. Melvin Franklin

2. Yan Long

3. Lianxing Lin

4. Benjamin Graber

 

Men’s physique open tall

1. Warren House

2. Nicholas Charles

3. Lavon Cooper

4. Peter Kane

5. Jim Robbins

 

Men’s physique open overall

1. Warren house**

2. Melvin Franklin

 

Men’s physique 40+

1. Jim Robbins

 

Men’s physique natural Oklahoma

1. Nicholas Charles

 

Bikini novice short

1. Cheyenne Heath

2. Karina Waxwell

3. Aubrey Bosques

Bikini novice tall

1. Viktoreia Luadzers

2. Alexis Kane

3. Candice Pruett

4. Shelby Wilson

5. Crystal Sharp

 

Bikini novice overall

1. Viktoreia Luadzers

2. Cheyenne Heath

 

Bikini open short

1. Karina Waxwell

2. Chelsea Guinup

3. Cheyenne Heath

4. Jaime Boys

5. Aubrey Bosques

Bikini open tall

1. Viktoreia Luadzers

2. Alexis Kane

3. Candice Pruett

4. Shelby Wilson

5. Crystal Sharp

Bikini open overall

1. Viktoreia Luadzers**

2. Karina Waxwell

Bikini Natural Oklahoma

1. Viktoriea Luadzers

2. Chelsea Guinip

3. Karina Waxwell

4. Cheyenne Heath

5. Candice Pruett

Transformation

1. Michael Becton

2020 Amateur Natural Nationals

BODYBUILDING MEN OPEN 

1          Bryan  Norris- IPE Open Pro Card

2          Jarrund Willis 

3          Chris Dunne 

4          Gregory Hosch 

5          Jered Bare 

6          Hunter Covelski 

7          Rodnel Gibson 

8          Darryl Major

9           John Brungardt 

  

BODYBUILDING MASTERS 40+

1          Jarrund Willis- IPE Masters Pro Card

2          Darryl Major

3           John Brungardt 

 

BODYBUILDING MASTERS 50+ & 60+

1          Ken Wallisch

 

BODYBUILDING NOVICE MEN

1          Jered Bare

2          Hunter Covelski

  

WOMENS PHYSIQUE OPEN 

1          Andrea Kennedy

2          Kendra Jones

 

WOMENS PHYSIQUE 40+

1          Andrea Kennedy

 

CLASSIC MEN OPEN SHORT 

1          Arnulfo Peat

2          Bryan  Norris

3          Gregory Hosch

4          Jered Bare

5          Nicolas VanWyhe

6          Rodnel Gibson

 

CLASSIC MEN OPEN TALL

1          Jarrund Willis – IPE Open Pro Card

2          Riley Bouska

3          Brandon Wings

4          Robert Miller

5          Adam  Wertheim

6          Nick Serati

 

Overall Winner IPE Open Pro Card

Arnulfo Peat

CLASSIC MASTERS 40+

1          Arnulfo Peat- IPE Masters Pro Card

2          Jarrund Willis

3          Adam Wertheim

 

CLASSIC MEN NOVICE

1          Riley Bouska

2          Robert            Miller

3          Nicolas VanWyhe

4          Nick Serati

  

FIGURE OPEN SHORT

1          Taylor Salas- IPE Open Pro Card

2          Ashley Raymer

3          Kendra Jones

4          Jennifer Van Meter

5          Kelly Pascucci

 

FIGURE OPEN TALL

1          Monikah Haywood

2          Shaka McCormick

3          Cheyanne Foster 

4          Lynn Seagraves

5          Larisa  Chirila

6          Charla Wewers

 

Overall Winner IPE Open Pro Card

Monikah Haywood

 

FIGURE MASTERS 40+

1          Shaka McCormick

2          Jennifer Van Meter

 

FIGURE MASTERS 35+ -Awards

1          Monikah McCormick

2          Crystal Sharp

3          Jennifer Van Meter

 

FIGURE 50+

1          Charla Wewers 

2          Kelly Pascucci

  

FIGURE NOVICE

1          Larisa  Chirila

2          Cheyanne Foster

3          Taylor Salas

4          Lynn Seagraves

5          Ashley Raymer

6          Crystal Sharp

7          Jennifer Van Meter

 

MENS PHYSIQUE OPEN SHORT

1          DeShawn Goldsmith-IPE Open Pro Card

2          Vaibhav Borgaonkar

3          Arnulfo Peat

4          Farouk Al-Obaidl

5          Ben Graber

 

MENS PHYSIQUE OPEN TALL

1          Shawn Strickland-IPE Open Pro Card

2          Trenton Cook

3          Jack Murphy

4          Marcus Ferguson

5          Rob Taylor

6          Rubin Silva

7          Jim Robbins 

 

Overall Winner IPE Open Pro Card

DeShawn Goldsmith 

 

TEEN MENS PHYSIQUE

1          Adam Green

2          Joseph McKay

 

MENS PHYSIQUE MASTERS 40+

1          Arnulfo Peat-IPE Masters Pro Card

2          Christopher Rounsefell

3          Glen Lemons

4          Tony Wurm

 

MENS PHYSIQUE 50+

1          Christopher Rounsefell-IPE Masters Pro Card

2          Glen Lemons

3          Jim Robbins

4          Tony Wurm

 

MENS PHYSIQUE 60+

1          Christopher Rounsefell

  

MENS PHYSIQUE NOVICE

1          Jack Murphy

2          Riley Bouska

3          Marcus Ferguson

4          Farouk Al-Obaidl

5          Tony Wurm

 

BIKINI OPEN SHORT

1          Andrea Strickler IPE Open Pro Card

2          Taylor Wallisch

3          Madina Akhatova 

4          Stephanie Halvorsen

5          Jennifer O'Neill

6          Kali Jones

7          Michelle Tjelmeiand

 

BIKINI MEDIUM 

1          Paula  McCarthy IPE Open Pro Card

2          Lauren Demarest 

3          Mandy Harrah

4          Katie  Peterson

5          Amanda Lingl

6          Andrea Montano

 

BIKINI OPEN TALL

1          Alexis Kane IPE Open Pro Card

2          Kelsey Garton 

3          Caitlin Wilkes 

4          Vanessa Hose

5          Sydni  Cole

6          Katie Holmes

 

BIKINI OPEN OVERALL 

Andrea Strickler

 

BIKINI MASTERS 40+

1          Katie Peterson- IPE Master Pro Card

2          Mandy Harrah

3          Lydia Dickman

4          Michelle Tjelmeiand

5          Kaimee Akers

6          Katie Holmes

 

Overall Winner IPE Open Pro Card

Andrea Strickler

 

BIKINI MASTERS 50+

1          Lydia Dickman

 

BIKINI NOVICE SHORT

1          Gabriella McArdie

2          Andrea Strickler

3          Taylor Wallisch

4          Stephanie Halvorsen

5          Madina Akhatova

6          Jennifer O'Neill

7          Kali Jones

8          Michelle Tjelmeiand

 

BIKINI NOVICE MEDIUM

1          Paula McCarthy

2          Lauren Demarest

3          Katie Peterson

4          Amanda Lingl

5          Andrea Montano

 

BIKINI NOVICE TALL

1          Alexis Kane

2          Caitlin Wilkes

3          Vanessa Hose

4          Sydni Cole

5          Kaimee Akers

 

Overall Novice Bikini Winner

Gabriella McArdie